Mariusz Gliński 13 min

  Livespace kontra Pipedrive - porównanie systemów CRM

  Wolisz słuchać niż czytać? Odtwórz poniżej 👌


  W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, wybór odpowiedniego systemu CRM  jest kluczowy dla skutecznego zarządzania relacjami z klientami.

  System CRM nie tylko umożliwia przechowywanie informacji o klientach, ale również wspiera procesy sprzedażowe, marketingowe i obsługę klienta.

  W tym artykule skupimy się na porównaniu dwóch popularnych systemów CRM na polskim rynku: Livespace i Pipedrive, analizując ich funkcje, ceny, interfejs użytkownika, procesy sprzedaży, integracje i inne kluczowe aspekty, które są istotne dla przedsiębiorców.

  HubSpot czy Pipedrive, który system CRM bedzię strzałem w dziesiątke dla Twojej firmy ➜ Pobierz Checkliste

   

  Interfejs Użytkownika i Ergonomia

  Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy przy korzystaniu z systemów CRM, jest interfejs użytkownika. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pracownicy działów sprzedaży spędzają dużo czasu korzystając z tych narzędzi.

  Livespace oferuje dobrze zaprojektowany, intuicyjny panel startowy, który umożliwia szybki dostęp do najważniejszych statystyk i zadań. Jest prosty w obsłudze, a jego układ można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. System ma już kilka lat i w związku z tym nie jest tak nowoczesny jak PipeDrive. Jego zaletą jest natomiast prostota, którą doceni wiele działów sprzedaży nie mających do tej pory doświadczenia w pracy z systemem CRM. 

   

  activity feed livespace

  Panel Startowy Livespace - dający na start szybki podgląd najważniejszych informacji

   

   

  Z kolei Pipedrive charakteryzuje się przejrzystością i nowoczesnym wyglądem, szczególnie w zakresie funkcji osi czasu kontaktów, która jest unikalną cechą tego systemu. Na osi widzimy graficzną wizualizację historii kontaktu, pozwala to nam na szybkie poznanie naszych przeszłych zadań.

  Pipedrive jest rozwiązaniem skupionym głównie na aktywności sprzedażowej zespołu i kontakcie z klientem. Ma natomiast więcej funkcji marketingowych niż Livespace - jak dostępność do systemu mailingowego czy formularzy kontaktowych. System mimo dość szerokich możliwości pozostaje prosty w obsłudze oraz jest ciągle aktualizowany.  oś czasu kontaktów pipedrive

  Oś czasu kontaktów Pipedrive - wizualizacja historii kontaktu z klientem

   

  Ceny i Plany Abonamentowe

  Koszt utrzymania systemu CRM jest kluczowym czynnikiem dla wielu firm. Pipedrive oferuje plany cenowe rozpoczynające się od 21.90 euro miesięcznie, sięgając do 119 euro za bardziej zaawansowane pakiety. Najbardziej optymalny pakiet pod względem parametru cena do funkcjonalności to pakiet Profesjonalny za 59.90 euro za użytkownika (zapewnia on najlepszy stosunek ceny do otrzymywanych narzędzi jak automatyzacje czy generacje dokumentów).


  Cennik pipedrive

   

  New call-to-action

   

  Livespace, z drugiej strony, ma oferty w zakresie od 79 do 399 złotych. Najbardziej optymalny pakiet pod względem parametru cena do funkcjonalności to pakiet Growth za 240 złotych za użytkownika. Tak jak w przypadku Pipedrive zapewnia on najważniejsze funkcje w dobrej cenie. 

  cennik livespace

   

  Oba systemy oferują różne pakiety, które mogą być dostosowane do potrzeb i rozmiaru firmy. Warto zauważyć, że oba systemy oferują bezpłatne okresy próbne, co pozwala na przetestowanie funkcjonalności przed podjęciem decyzji o zakupie.

  Jeżeli chcesz rozpocząć 14 dniowy test systemu Pipedrive skorzystaj z linka > 14 dniowy bezpłatny test Pipedrive

  Jeżeli chcesz rozpocząć 14 dniowy test systemu Livespace skorzystaj z linka > 14 dniowy bezpłatny test Livespace

   

  Funkcje i Możliwości

  Oba systemy CRM, Livespace i Pipedrive, oferują szeroki zakres funkcji, które wspierają efektywne zarządzanie kontaktami, sprzedażą, zadania oraz raportowanie. Zarówno Livespace, jak i Pipedrive umożliwiają centralne zarządzanie kontaktami i organizacjami, co pozwala na łatwe śledzenie i aktualizację informacji o klientach.

  Oba systemy pozwalają na tworzenie i monitorowanie procesów sprzedaży, dzięki czemu firmy mogą skutecznie śledzić postępy i identyfikować obszary wymagające ulepszeń. Ponadto, oba systemy oferują możliwość generowania raportów i analiz, które dostarczają cennych danych biznesowych.

   

  Widok Procesu Sprzedaży Livespace

  Widok Procesu Sprzedaży Livespace

   

  Jednak istnieją pewne różnice w podejściu do tych funkcji. W Livespace, podobnie jak w Pipedrive, każdą szansę sprzedaży możemy śledzić na tzw. pipeline sprzedażowym. Nie ma jednak dedykowanego narzędzia do zarządzania leadami na bardzo wstępnym etapie procesu sprzedażowego (tzw. Prospecting). Zamiast tego jest możliwość ustalenia, jakie czynności sprzedażowe są kluczowe na danym etapie (czy ustaliliśmy osobę decyzyjną, czy nawiązaliśmy kontakt z dyrektorem finansowym itd.). W ten sposób powstaje szczegółowa checklista rzeczy do wykonania przez zespół sprzedażowy na każdym kolejnym etapie procesu sprzedażowego.

  Szansa sprzedaży livespace

   

  W Pipedrive jest dedykowane dedykowane narzędzie do zarządzania prospectingiem. Ta różnica może być istotna dla firm, które prowadzą aktywne działania poszukiwania nowych klientów. 

  Dodatkowo Pipedrive wyróżnia się zaawansowanym modułem do zarządzania leadami, który oferuje funkcje takie jak czat na żywo i formularze internetowe, umożliwiające zbieranie danych kontaktowych od potencjalnych klientów. 


  Widok Procesu Sprzedaży Pipedrive

  Widok Procesu Sprzedaży Pipedrive

   

  Niezależnie od tych różnic, zarówno LiveSpace, jak i Pipedrive umożliwiają integrację z zewnętrznymi aplikacjami, co pozwala na jeszcze większą elastyczność i efektywność w zarządzaniu relacjami z klientami.

  Oba systemy oferują również narzędzia do analizy danych, które pomagają przedsiębiorstwom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i optymalizacji ich działań.

   

  Procesy Sprzedaży i Zarządzanie Leadami

  Pipedrive wyróżnia się modułem do zarządzania leadami (prowadzenia prospectingu), który oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Możliwość prowadzenia czatu na żywo pozwala na natychmiastową interakcję z potencjalnymi klientami a dodatkowo, formularze internetowe umożliwiają łatwe zbieranie danych kontaktowych od potencjalnych klientów ze strony www.

   

  potencjalnyFunkcja Zarządzania Leadami Pipedrive

  Funkcja Zarządzania Leadami Pipedrive

  Pipedrive posiada cały moduł do pracy na potencjalnych klientach który jeszcze dokładniej pozwala zarządzać procesem prospectingu. System umożliwia także tworzenie automatycznych procesów podziału oraz konwersji leadów, uzupełniania danych oraz tworzenia automatycznych zadań. Dzięki temu, pracownicy mogą skupić się na budowaniu relacji z klientami, podczas gdy system automatycznie wykonuje pracę administracyjną. 

   

  Moduł Automatyzacji Pipedrive

  Moduł Automatyzacji Pipedrive

   

  Z kolei Livespace, choć nie oferuje dedykowanego modułu do prospektingu, skupia się na prowadzeniu procesu sprzedaży. Szczegółowa checklista, która jest integralną częścią systemu, umożliwia precyzyjne śledzenie postępów w sprzedaży. Dzięki niej, pracownicy mają pełną kontrolę nad swoimi działaniami i mogą łatwo monitorować, jakie kroki zostały już podjęte w procesie sprzedaży. Ta precyzyjna kontrola pozwala na większą skuteczność i efektywność w zarządzaniu sprzedażą.

  Oba systemy umożliwiają budowę spersonalizownych lejków sprzedaży dla wielu procesów. Jednak Pipedrive daje większą elastyczność w zakresie dodawania własnych pól oraz etykiet do transakcji i dostosowania procesów sprzedaży do własnych potrzeb. Livespace nie daje takiej elastyczności.

   

  Raportowanie i Analizy Procesu Sprzedaży

   

  Pipedrive to niezwykle wszechstronny system CRM, który oferuje zaawansowane możliwości tworzenia spersonalizowanych raportów i pulpitów. Dzięki temu firmy mogą przeprowadzać głęboką analizę swoich danych sprzedażowych. Użytkownicy mają możliwość tworzenia własnych raportów na bazie gotowych raportów zbudowanych przez Pipedrive.

  Raporty te mogą być grupowane w pulpity raportów, co jest głównym wyróżnikiem nad Livespace gdzie mamy po prostu raporty, bez możliwości ich grupowania w pulpity, czy wprowadzania do nich zmian.

   

  Widok Systemu Raportów Pipedrive

  Widok Systemu Raportów Pipedrive

   

  Pulpit Pipedrive umożliwia przedsiębiorstwom łatwe monitorowanie postępów w sprzedaży. Dzięki przejrzystemu układowi i wizualizacji danych, użytkownicy mogą szybko zidentyfikować obszary wymagające uwagi i podejmować odpowiednie działania.

   

  raporty_2

  Widok Systemu Raportów Pipedrive

   

  Zarówno w Pipedrive jak i Livespace dzięki zaawansowanym funkcjom raportowania użytkownicy mogą generować spersonalizowane raporty, które zapewniają wgląd w kluczowe wskaźniki sprzedaży, takie jak:

  • liczba zawartych umów,
  • wartość sprzedaży,
  • wskaźnik konwersji,
  • średnia wartość jednej transakcji
  • średni czas trwania procesu sprzedażowego
  Możemy również w łatwy sposób zarządzać celami dla sprzedawców (przychód, ilość telefonów lub spotkań) oraz przewidywać przychód z transakcji na przyszłe miesiące i kwartały roku. 

  Główna różnica pomiędzy tymi systemami jest w możliwościach personalizacji. W Pipedrive jest po prostu więcej możliwości dostosowania raportów do własnych potrzeb, co z drugiej strony sprawia, że raporty Livespace są prostsze do obsługi i nawet początkujący użytkownik będzie w stanie z nich szybko skorzystać. 

   

  statystyki szans sprzedazyWidok Systemu Raportów Livespace

  statystyki lejkaWidok Systemu Raportów Livespace

  Widok Systemu Raportów Livespace

   

  Podsumowując, zarówno Pipedrive, jak i Livespace oferują funkcje raportowania i analizy, które mogą pomóc firmom w zarządzaniu swoimi danymi sprzedażowymi.

  Pipedrive wyróżnia się jednak zaawansowanymi możliwościami dostosowywania raportów i pulpitów, co daje użytkownikom pełną kontrolę nad danymi i umożliwia dogłębną analizę.

  Livespace, z kolei, dostarcza proste raporty sprzedażowe , które mogą być przydatne dla firm z prostymi procesami sprzedażowymi (np. firma rodzinna, mały zakład produkcyjny). 

  Automatyzacja Procesów Sprzedaży

  Automatyzacja procesu sprzedaży to nie tylko funkcje automatycznego przydzielania leadów do wskazanych pracowników, to przede wszystkim wsparcie zespołu sprzedaży w ograniczaniu codziennych czynności administracyjnych, pozwalających sprzedawcom na skupienie się na najważniejszych czynnościach sprzedażowych jak telefony, spotkania czy przygotowywanie ofert.

  W obszarach automatyzacji procesów sprzedaży mamy jeden z kluczowych czynników przewagi Pipedrive nad LiveSpace. W Pipedrive mamy pełen moduł automatyzacji procesów sprzedaży gdzie na bazie trigerów możemy budować określone zdarzenia. 

  Tworzenie Automatyzacji Procesu w Pipedrive

  Tworzenie Automatyzacji Procesu w Pipedrive

  Dzięki Pipedrive możesz zautomatyzować niemal każdy etap procesu sprzedaży. Ustawić spersonalizowane wiadomości e-mail, wysyłane za każdym razem, gdy utworzysz szansę sprzedaży lub przesuniesz ją na kolejny etap lejka, utrzymując zainteresowanie potencjalnych klientów, podczas gdy sam skupisz się na najważniejszych zadaniach.

  Pipedrive wykorzystujący sztuczną inteligencję dodatkowo zwiększy Twoją wydajność, oferując spersonalizowane wskazówki i rekomendacje dotyczące funkcji i integracji Pipedrive, które pomogą Ci wykonywać powtarzalne zadania. 

  Jeżeli chodzi o Livespace to funkcje automatyzacji ograniczają się praktycznie do funkcji rotowania leadów pomiędzy użytkowników systemu oraz automatyzacji wysyłania mailingów do klientów i tworzenia sekwencji zadań. Jest to więc znaczne ograniczenie, gdzie przy dużej skali działań sprzedażowych, może być wymagana bardziej zaawansowana automatyzacja. 

   

  Automatyzacje Rotacji Kontaktów w Livespace

  Rotacja Kontaktów w Livespace

  Automatyzacje Rotacji Kontaktów w Livespace

  Integracje i Marketplace Aplikacji

  Pipedrive to nie tylko system CRM, ale również platforma zapewniająca szeroki zakres integracji z innymi narzędziami biznesowymi. Jego potężny marketplace zawierający ponad 400 gotowych integracji oferuje wiele opcji, które umożliwiają firmom skuteczne połączenie działań CRM z innymi systemami, takimi jak e-mail marketing, zarządzanie projektami czy finanse. Dzięki temu, użytkownicy Pipedrive mogą cieszyć się rozbudowaną automatyzacją procesów i zoptymalizować swoją efektywność biznesową.  Marketplace Aplikacji Pipedrive

  Marketplace Aplikacji Pipedrive

  W porównaniu do tego, LiveSpace również oferuje integracje, ale są one mocno ograniczone i nierozwijane od lat. Integracje bazują głównie na konieczności zakupu dodatkowych rozwiązań jak Zapier, które mogą stanowić ograniczenia dla bardziej zaawansowanych potrzeb. Natywne integracje PipeDrive wykorzystują wiele kluczowych funkcji łączonych aplikacji często nie dostępnych poprzez Zapier. Mimo to, nadal zapewnia możliwość łączenia danych CRM z innymi systemami, co może być istotne dla firm o prostszych potrzebach integracyjnych.

   

  Marketplace Aplikacji Livespace

  Marketplace Aplikacji Livespace

  Oba interfejsy zapewniają też dostęp do systemu poprzez API i połączenia ich rozwiązaniami jak system ERP.

  Podsumowanie

  Wybór między LiveSpace a Pipedrive zależy od specyficznych potrzeb i preferencji Twojej firmy.

  Pipedrive jest idealnym wyborem dla organizacji, które potrzebują zaawansowanych funkcji zarządzania leadami, automatyzacji procesów oraz dogłębnej analizy danych.

  LiveSpace z kolei może być lepszym rozwiązaniem dla firm poszukujących intuicyjnego interfejsu z silnym naciskiem na procesy sprzedaży i zarządzania zadaniami.

  Livespace sprawdzi się w firmach, które rozpoczynają dopiero pracę na systemie CRM i potrzebują szybko skonfigurować kluczowe elementy obecnego procesu sprzedaży. W przypadku gdy będzie wymagana większa automatyzacja czy raportowanie, konieczna będzie migracja w stronę systemów jak Pipedrive czy HubSpot.

  HubSpot ze względu na integrację CRM z narzędziami marketingu oraz obsługi klienta, będzie też idealnym kandydatem do migracji, jeżeli firma będzie chciała połączyć te działania na jednej platformie, zapewniając integrację marketingu i sprzedaży. 

  Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie zrozumieć potrzeby biznesowe i sposób, w jaki system CRM ma wspierać działalność firmy. Oba systemy oferują bogaty zestaw funkcji, które mogą być dostosowane do różnych potrzeb biznesowych, co czyni je wartościowymi narzędziami w arsenale każdej firmy.

  Dobierz System CRM do Swoich Potrzeb - Skorzystaj z pomocy BusinessWeb

  Pamiętaj, że wybór systemu CRM to inwestycja w przyszłość Twojej firmy. Dlatego kluczowe jest, aby podejście do wyboru było przemyślane i oparte na rzetelnej analizie potrzeb i możliwości danego rozwiązania. Niezależnie od wyboru, zarówno LiveSpace, jak i Pipedrive oferują narzędzia, które mogą znacząco przyczynić się do wzrostu efektywności i optymalizacji procesów w Twojej organizacji. 

  W przypadku gdy szukasz dla swojej firmy rozwiązania CRM, zapraszamy cię do skorzystania z pomocy naszych konsultantów, którzy przeprowadzą odpowiedni proces analizy Twoich potrzeb i dobiorą odpowiednie rozwiązanie. 

  W portfelu działań BusinessWeb znajduje się również HubSpot, więc w ramach konsultacji masz pokrycie 3 wiodących systemów CRM.

   

  Nowe wezwanie do działania

  avatar

  Mariusz Gliński

  Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. Wspiera klientów do doborze najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań CRM oraz funkcji platformy HubSpot. Odpowiada za budowę wiedzy i świadomości klientów o rozwiązaniach HubSpot w Polsce.