Przemek Gliński 13 min

  Jak wybrać najlepszy program do mailingu dla firmy?

  Wolisz słuchać niż czytać? Odtwórz poniżej 👌


  W świecie B2B, gdzie trwałe relacje z klientami są kluczowe, programy do mailingu stają się niezastąpionym elementem skutecznej strategii marketingowej. Odkryj, jak te narzędzia mogą zautomatyzować i spersonalizować Twoją komunikację, prowadząc klientów przez cały proces sprzedaży.

  Do czego wykorzystuje się program do mailingu

  Program do mailingu to nie tylko narzędzie do wysyłania wiadomości. W kontekście B2B jest to potężne narzędzie do budowania relacji, edukowania klientów i prowadzenia ich przez proces sprzedaży. Oto kilka kluczowych zastosowań.

  Newsletter

  Newslettery to doskonały sposób na regularne informowanie klientów o nowościach w firmie, aktualizacjach produktów czy nadchodzących wydarzeniach.

  Dzięki programowi do mailingu, firmy B2B mogą tworzyć spersonalizowane, atrakcyjne wizualnie newslettery, które przyciągają uwagę odbiorców i zachęcają do interakcji.

  Regularne przesyłanie wartościowych treści pomaga w budowaniu zaufania i postrzeganiu marki jako eksperta w danej dziedzinie.

  Wysyłka e-mail po wypełnieniu formularza kontaktowego (follow up)

  Kiedy potencjalny klient wypełnia formularz kontaktowy na stronie, oczekuje szybkiej odpowiedzi.

  Program do mailingu z funkcją tworzenia formularzy umożliwia automatyczne wysyłanie wiadomości follow up, dzięki czemu firma może natychmiast potwierdzić odbiór zapytania i poinformować o dalszych krokach.

  Taki automatyczny proces nie tylko zwiększa efektywność, ale także pozytywnie wpływa na wizerunek firmy.

  Wysyłka sekwencji e-mail np. po pobraniu e-book (lead nurturing)

  Lead nurturing, to proces „pielęgnowania” potencjalnych klientów, dostarczając im wartościowe treści na różnych etapach ścieżki zakupowej. Jak działa w praktyce?

  Jeśli ktoś pobierze np.  e-book z naszej strony internetowej czy reklamy Lead Ads na Facebooku lub LinkedIn, program do mailingu może automatycznie rozpocząć sekwencję wiadomości, które edukują, dostarczają dodatkowe zasoby i stopniowo prowadzą do zakupu lub umówienia spotkania.

  Webinar

  Organizując webinar, najczęściej link do spotkania jest wysyłany z systemu taki jak np. Clickmeeting.

  Wykorzystując program do mailingu, który pozwala na automatyzację, możesz takie wydarzenie zorganizować w inny sposób, generując tylko link do wydarzenia, a całą komunikację mailową przed i po wydarzeniu wysłać z takiego programu.

  Wysyłka e-mail w czasie rzeczywistym (potencjalny klient odwiedził stronę cennik)

  Zaawansowane programy do mailingu oferują funkcje śledzenia aktywności użytkowników na stronie.

  Jeśli potencjalny klient odwiedzi stronę z cennikiem, ale nie dokona zakupu, program może automatycznie wysłać wiadomość z dodatkowymi informacjami, rabatem czy zachętą do kontaktu.

  Taka personalizacja w czasie rzeczywistym zwiększa szanse na konwersję i realizację celów.

  Komunikacja wewnętrzna w firmie do pracowników

  Kolejnym ważnym zastosowaniem programu do mailingu jest komunikacja wewnętrzna w firmie. W dużych organizacjach, gdzie pracownicy są rozproszeni w różnych lokalizacjach, a czasami nawet w różnych krajach, skuteczna komunikacja wewnętrzna jest kluczem do sukcesu.

  Program do mailingu pozwala na szybkie i efektywne przekazywanie informacji wszystkim pracownikom. Może to być miesięczny biuletyn z ważnymi aktualizacjami, informacje o nadchodzących szkoleniach, zmianach w polityce firmy czy ważnych ogłoszeniach.

  Dzięki możliwości segmentacji listy odbiorców wiadomości mogą być dostosowywane do konkretnych grup pracowników, co zapewnia, że otrzymują one tylko te informacje, które są dla nich istotne.

  Automatyzacja procesów HR

  Programy do mailingu mogą być również wykorzystywane do automatyzacji niektórych procesów HR.

  Na przykład, kiedy nowy pracownik dołącza do firmy, program może automatycznie wysyłać serię wiadomości powitalnych, dostarczając informacji o kulturze firmy, procedurach czy dostępnych zasobach.

  To nie tylko oszczędza czas zespołu HR, ale także pomaga nowym pracownikom w szybszej adaptacji.

  Zwiększenie zaangażowania pracowników

  Regularna komunikacja za pomocą programu do mailingu może również przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników.

  Dostarczanie wartościowych treści, takich jak sukcesy firmy, historie pracowników czy informacje o nadchodzących wydarzeniach, pomaga budować poczucie przynależności i wspólnoty wśród zespołu.

  Onboarding klienta w modelu SaaS za pomocą programu do mailingu

  W świecie sprzedaży oprogramowania jako usługi (SaaS), gdzie konkurencja jest ogromna i retencja klienta jest kluczem do sukcesu, proces onboardingu odgrywa kluczową rolę. Program do mailingu może znacząco ułatwić i usprawnić ten proces, dostarczając klientom spersonalizowane informacje krok po kroku.

  Kiedy klient decyduje się na skorzystanie z oprogramowania SaaS, często potrzebuje wskazówek, jak zacząć.

  Program do mailingu może automatycznie wysyłać serię wiadomości, które prowadzą klienta przez wszystkie etapy korzystania z produktu. Od pierwszego logowania, przez konfigurację, po zaawansowane funkcje – każdy e-mail może dostarczyć konkretne instrukcje i zasoby, które pomogą klientowi w pełni wykorzystać potencjał oprogramowania.

  Nowe wezwanie do działania

   

  Program do mailingu – jaki wybrać?

  Wybór odpowiedniego programu do mailingu jest kluczowy dla realizacji celów firmy i skuteczności strategii marketingowej.

  Jednym z liderów na rynku narzędzi do marketingu cyfrowego jest HubSpot oferujący rozwiązania Marketing Hub z szeroką gamę funkcji, które odpowiadają na potrzeby współczesnych firm, potrzebujących nowoczesnych narzędzi marketingowych.

  HubSpot Marketing Hub umożliwia wysyłanie różnorodnych rodzajów maili, od newsletterów, przez wiadomości follow-up po wypełnieniu formularza, aż po zaawansowane sekwencje e-maili w procesie onboardingu klienta.

  Co więcej, dzięki funkcji śledzenia aktywności użytkowników, HubSpot pozwala na wysyłanie spersonalizowanych wiadomości w czasie rzeczywistym, reagując na konkretne działania potencjalnych klientów.

  Narzędzia do e-mail marketingu w HubSpot

  Z HubSpot tworzenie personalizacja i optymalizacja e-maili marketingowych jest naprawdę proste. Nie musisz już czekać na wsparcie zespołu IT czy grafików. HubSpot dostarcza kompleksowe narzędzia do e-mail marketingu, które umożliwiają tworzenie i dostarczanie spersonalizowanych wiadomości.

  Projektowanie – łatwy w użyciu drag&drop

  Za pomocą HubSpot, tworzenie maili, które dobrze się wyświetlają na każdym urządzeniu, jest bardzo proste.

  Możesz stworzyć własne szablony lub skorzystać z biblioteki sprawdzonych szablonów HubSpota. Intuicyjny edytor „przeciągnij i upuść” pozwala na łatwe dostosowywanie każdego elementu wiadomości e-mail.

  Program do mailingu - projektowanie maila

  Personalizuj e-maile dla lepszej skuteczności

  Dzięki narzędziom personalizacji Twoje e-maile mogą być bardziej spersonalizowane pod odbiorców. Możesz dostosować treść wiadomości na podstawie dane kontaktu, takie np. imię, nazwa firmy, etap w cyklu zakupowym czy inne preferencje.

  Program do mailingu i personalizacja komunikacji do odbiorców

  Analiza i optymalizacja kampanii poprzez testy A/B

  HubSpot umożliwia przeprowadzanie testów A/B, dzięki czemu możesz sprawdzić, które elementy wiadomości działają najlepiej.

  Zaawansowane analizy pokazują, jak odbiorcy reagują na Twoje e-maile, co pozwala na ciągłe doskonalenie kampanii.

  Program do mailingu i tworzenie testów A/B

  Wykorzystaj AI do pisania treści e-maili

  Nie musisz już tracić czasu na tworzenie idealnej treści e-mail. HubSpot wykorzystuje sztuczną inteligencję, żeby pomóc w szybkim generowaniu angażujących wiadomości.

  Funkcje automatycznego pisania i optymalizacji treści sprawi, że Twoje e-maile będą jeszcze bardziej skuteczne.

  Program do mailingu, który wykorzystuje sztuczna inteligencję AI

  Tworzenie list segmentacyjnych i odbiorców 

  Tworzenie list odbiorców w HubSpot to prosty i intuicyjny proces, który pozwala na precyzyjne segmentowanie kontaktów. Dzięki temu możemy dostosowywać treść naszych kampanii do konkretnych grup odbiorców, co zwiększa ich skuteczność.

  HubSpot oferuje szerokie możliwości w zakresie definiowania kryteriów z danych dostępnych w HubSpot. 

  Możemy tworzyć proste listy osób, które wypełniły dany formularz na stronie, ale dodatkowo zawężać listy z pomocą dodatkowych warunków np. osoby pobierające e-book moją rolę firmie „dyrektor marketingu”. W ten sposób możemy  podzielić komunikacje i dostarczać treści do konkretnych grup docelowych.

  Mamy również możliwość tworzenia list na podstawie kontaktów, które odwiedziły konkretne strony, zaangażowały w konkretne reklamy, wiadomości e-mail, kliknęły w CTA na stronie. Możliwości jest naprawdę sporo.

  tworzenie list segmentacyjnych w narzędziach do email marketingu

  Każdą listę odbiorców możemy również monitorować pod kątem zapisu i analizować rozmiar listy w czasie. 

  oprogramowanie do mailingu pokazuje wielkość list odbiorców

  Analiza skuteczności kampanii e-mailowych 

  W HubSpot analiza skuteczności kampanii e-mailowych jest nie tylko zaawansowana, ale także intuicyjna. Dzięki wglądom w działania odbiorców, marki mogą dostosowywać swoje strategie, co przekłada się na lepsze wyniki.

  Przykładowe dane w raporcie:

  program do mailingu raport z wysyłki email do bazy

   

  Słowniczek pojęć

  Współczynnik otwarć – odsetek osób, które otworzyły Twoją wiadomość e-mail w stosunku do osób, którym wiadomość została dostarczona. Otwarcie wiadomości e-mail jest liczone, gdy obrazy w wiadomości e-mail zostaną załadowane lub gdy użytkownik kliknie łącze w wiadomości e-mail, nawet jeśli obrazy się nie załadują.

  Współczynnik kliknięć odsetek osób, które kliknęły łącze w Twoim e-mailu, spośród osób, do których dotarła Twoja wiadomość.

  Współczynnik klikalności odsetek osób, które kliknęły łącze w Twoim e-mailu, w stosunku do tych, które otworzyły Twój e-mail.

  Wyniki dostarczalności panel kontrolny zawierający liczbę pomyślnych dostaw, zwrotów, rezygnacji z subskrypcji i raportów o spamie.

  Mapa kliknięć HTML – pokazuje wizualny podział wszystkich klikniętych linków w wiadomości e-mail. Wystarczy najechać kursorem myszki na konkretny link, żeby wyświetlić bardziej szczegółowe statystyki kliknięć.

  Najczęściej klikane linki raport pokazuje najczęściej klikane linki w wiadomościach e-mail. 

  Najbardziej zaangażowane kontakty raport pokazuje kontakty, które otworzyły lub kliknęły wiadomość e-mail.

  Czas spędzony na przeglądaniu wiadomości e-mail ten raport pokazuje, czy odbiorcy czytali, przeglądali lub przejrzeli Twoją wiadomość na podstawie tego, jak długo była ona przeglądana w ich providerze poczty e-mail – niektórzy, jak np. Gmail nie udostępniają tych danych.

  • Przeczytaj odsetek kontaktów, które otworzyły wiadomość e-mail i przeglądały ją przez co najmniej osiem sekund.
  • Przeglądane – odsetek kontaktów, które otworzyły wiadomość e-mail i przeglądały ją przez dwie do ośmiu sekund.
  • Przejrzane – odsetek kontaktów, które otworzyły wiadomość e-mail i przeglądały ją krócej niż dwie sekundy.

  Zaangażowanie w czasie – ten wykres pokazuje otwarcia Twojej wiadomości e-mail i kliknięcia w wybranej częstotliwości. Dzięki tym danym dowiesz się, w jakich porach dnia najlepiej kontaktować się ze swoimi odbiorcami.

  Jak HubSpot dba o RODO?

  Przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych jest kluczowe w firmach. HubSpot doskonale zdaje sobie z tego sprawę i oferuje funkcje, które pomagają firmom być w zgodzie z RODO.

  System subskrypcji w HubSpot zapewnia, że osoby, które nie wyraziły zgody na otrzymywanie wiadomości, nie będą ich otrzymywać. Każdy adres e-mail dodany do bazy jest weryfikowany pod kątem zgody na komunikację, co minimalizuje ryzyko naruszenia przepisów i buduje zaufanie wśród odbiorców.

  HubSpot to nie tylko zaawansowane narzędzia marketingowe, ale pomoc w dbaniu o zgodność z przepisami o ochronie danych.

  Dodatkowo również możemy dodać do strony wtyczkę cookies HubSpota i zarządzać plikami cookies na stronie. Użytkownik może wybrać kategorie plików cookies, na które wyraża zgodę, zaakceptować wszystkie lub nie wyrazić zgody.

  email marketing a rodo

  Inne zalety korzystania z HubSpot Marketing Hub

  • Kompleksowe rozwiązanie – HubSpot to nie tylko narzędzie do wysyłki maili marketingowych. To kompleksowe oprogramowanie, które łączy w sobie funkcje marketingowe z CRM, umożliwiając pełną obsługę klienta od pierwszego kontaktu po sprzedaż.
  • Dostępność cenowa – z pakietami zaczynającymi się już od 20 dolarów miesięcznie, HubSpot oferuje rozwiązania dostosowane do różnych budżetów, co czyni go atrakcyjnym dla firm w różnych fazach rozwoju.
  • Skalowalność – w miarę rozwoju firmy i zwiększania się potrzeb, istnieje możliwość łatwego przejścia na bardziej zaawansowane pakiety HubSpot, które oferują dodatkowe funkcje.
  • Integracja z CRM – dzięki wbudowanemu systemowi CRM, wszystkie interakcje z klientem są rejestrowane w jednym miejscu, co pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta i dostosowywanie do nich działań marketingowych.

  Podsumowanie

  W dobie zaciętej konkurencji w sektorze B2B, wybór właściwego narzędzia do mailingu jest kluczowy dla sukcesu Twojej firmy.

  Programy takie jak HubSpot nie tylko oferują zaawansowane funkcje e-mail marketingu, ale również umożliwiają zautomatyzowanie i personalizację komunikacji na różnych etapach procesu sprzedaży. Od newsletterów i sekwencji email po komunikację wewnętrzną i analizy skuteczności – te narzędzia są niezastąpione w budowaniu trwałych relacji z klientami i zespołem.

  Dodatkowo zgodność z przepisami RODO i zaawansowane funkcje analityczne czynią je nie tylko efektywnymi, ale i bezpiecznymi.

  New call-to-action

  avatar

  Przemek Gliński

  HubSpot Inbound Marketing Strategist

  Wysokiej klasy specjalista z dużym doświadczeniem w tworzeniu strategii Inbound Marketingu, na której silnie bazuje HubSpot. Z powodzeniem wdraża zarówno strategię Inbound Marketingu, jak również HubSpot w ramach całego obszaru marketingowego.