Wojciech Krasicki 8 min

  Jak organizować webinary za pomocą HubSpot i integracji z Clickmeeting?

  Wolisz słuchać niż czytać? Odtwórz poniżej 👌


  W ostatnich kilku latach organizacja webinarów stała się niezwykle popularnym narzędziem marketingowym i sprzedażowym firm.

  Webinary służą nie tylko do edukacji, ale również do skutecznego docierania do potencjalnych klientów oraz dostarczania innowacyjnych rozwiązań dotychczasowym klientom.

  Wraz z tym trendem narodziła się potrzeba zapewnienia nie tylko ciekawych tematów i wartościowych prezentacji, ale także sprawnych narzędzi do organizacji, promocji i zarządzania takimi wydarzeniami.

  Z tego artykułu dowiesz się, jak skuteczne wykorzystanie platformy HubSpot w połączeniu z ClickMeeting może być kluczowe dla osiągnięcia sukcesu Twoich działań.

  Dlaczego webinary

  Webinary są doskonałym narzędziem do komunikacji z klientami i potencjalnymi klientami. Pozwalają na bezpośrednie przekazanie wiedzy, prezentację produktów czy usług oraz interakcję z widownią.

  Podczas pandemii, gdy wiele wydarzeń przeniosło się do przestrzeni online, webinary stały się niezastąpionym narzędziem marketingowym wirtualnej komunikacji. No właśnie! Przede wszystkim zmniejszyły liczbę spotkań twarzą w twarz, sprawiły, że możemy zdalnie z dowolnego punktu na świecie wziąć w nich udział oraz zaoszczędziły wielu osobom i firmom masę czasu związaną również z dojazdami na tego rodzaju wydarzenia.

  Co więcej, są dynamiczne, szybsze w organizacji i pozwalają na bieżące modyfikacje, które nie rujnują przyjmowanych założeń przed organizacją oraz pozwalają więcej analizować.

  Co to jest HubSpot

  HubSpot to platforma zarządzania relacjami z klientami (CRM), która ułatwia pracę marketerom, sprzedawcom, a nawet działom obsługi klienta. Zintegrowane narzędzia do zarządzania kampaniami e-mail, tworzenia treści, monitorowania mediów społecznościowych i analizy SEO to tylko kilka z wielu funkcji, które HubSpot oferuje.

  Ale co sprawia, że jest on szczególnie ważny w kontekście organizowania webinarów?

  • Pozwala na łatwą segmentację i zarządzanie bazą kontaktów, co jest niezwykle istotne podczas zapraszania uczestników na webinar. Możesz w prosty sposób dostosować swoje kampanie do różnych grup docelowych, co zwiększa ich efektywność.
  • Funkcje analityczne HubSpot zapewniają wiedzę o zachowaniach użytkowników, co pozwala na optymalizację kolejnych webinarów. Zaawansowane narzędzia do analizy danych umożliwiają identyfikację, które elementy Twojego webinaru były najbardziej angażujące dla uczestników.
  • Oferuje zintegrowane narzędzia do zarządzania kampaniami i automatyzacji marketingu, co oznacza, że wszystkie działania promocyjne i powebinarowe, takie jak wysyłanie podsumowań czy materiałów dodatkowych, mogą być zautomatyzowane i skoordynowane z jednego miejsca.

  Jednak nawet z wszystkimi funkcjami, które oferuje HubSpot, skuteczna organizacja webinarów często wymaga również dedykowanego narzędzia do zarządzania samym wydarzeniem online.

  W tym kontekście ClickMeeting wchodzi w grę, jako platforma specjalizująca się w organizacji i prowadzeniu webinarów, która idealnie komplementuje funkcje HubSpot.

  Nowe wezwanie do działania

   

   

  Co to jest ClickMeeting

  ClickMeeting to zaawansowana platforma do organizowania webinariów, która oferuje wiele narzędzi, takich jak tworzenie interaktywnych prezentacji, udostępnianie ekranu, prowadzenie dyskusji, przeprowadzanie ankiet czy sesji Q&A w czasie rzeczywistym.

  💡 Integracja z ClickMeeting jest niezwykle szybka i prosta z HubSpot co po zaledwie kilku kliknięciach pozwala na sprawną organizację i zarządzanie kontaktami oraz uczestnikami webinarów.

  Jak podejść do organizacji webinaru z HubSpot w kilku krokach

   

  Planowanie i temat

  W pierwszej kolejności trzeba wybrać temat, który będzie interesujący dla Twojej grupy docelowej. Skoncentruj się na rozwiązaniu problemów lub dostarczeniu wartościowej wiedzy dla Twojej widowni, ludzie nie lubią, gdy tylko chcesz na nich sprzedawać.

  Cały proces zaplanuj i rozpisz np. w Monday lub innym narzędziu, którego używasz do zarządzania projektami i możesz wykorzystać do tego.

  Landing Page, Thank you page, formularz, mailing i workflow

  Do tego idealnie nada się właśnie HubSpot, w którym stworzysz dedykowaną stronę internetową dla webinarów w HubSpot.

  Użyj narzędzi marketingowych dostępnych w HubSpot do stworzenia atrakcyjnej i responsywnej strony, na której uczestnicy mogą się rejestrować.

  Jeżeli jest to wydarzenie cykliczne, to całość prowadzonego działania możesz maksymalnie zautomatyzować, dzięki czemu praca po wydarzeniu zajmie tylko chwilę.

  formularz zapisu na webinar

  • Thank you page

  To strona, która wyświetli się po wypełnieniu formularza. Na niej możesz zawsze umieścić coś EXTRA, dodatek lub wideo, w którym coś jeszcze zakomunikujesz swojemu odbiorcy.

  • Mailing

  Przygotuj mailing automatyczny w HubSpot, który będzie automatycznie wysyłany po rejestracji użytkownika – może to być cała sekwencja np. 3 lub więcej maili, które podtrzymają kontakt z zapisanymi na wydarzenie lub będą budować napięcie.

  email z linkiem do webinar

  • Automatyzacja, czyli workflow

  Do każdego wydarzenia zadbaj o poprawnie skonfigurowany workflow, czyli automat, który zadba, żeby każdy z zapisanych użytkowników dostał zaplanowane wiadomości oraz przypomnienia.

  Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu oraz automatyzacji cały proces odbędzie się samoczynnie, bez angażowania Twojego zespołu.

   

  • Formularz

  To kluczowy element podczas zbierania zapisów na webinar, dzięki czemu możesz już na samym początku zdecydować, jakie informacje chcesz zbierać oraz, co ważne, przechowywać je w HubSpot i wykorzystywać do dalszych działań marketingowo-sprzedażowych.

  Co więcej, w formularzu możesz zaszyć informacje, które np. będą tagować konkretnych użytkowników, co później można wykorzystać do innych działań np. personalizacji.

  Promocja

  Wykorzystaj narzędzia marketingowe HubSpota do promocji wydarzenia.

  Wysyłaj spersonalizowane maile do bazy newsletterowej, publikuj posty na social mediach i wykorzystuj segmentację, żeby dotrzeć do właściwych odbiorców z odpowiednim komunikatem.

  Co więcej, stwórz CTA, które będzie zagrzewać odwiedzających stronę www do zapisu na wydarzenie lub wskaż konkretne strony, na których ma się wyświetlać taki lub inny moduł CTA.

  webinar-promocja-w-social-media

  Rejestracja i uczestnictwo, czyli nie zapomnij o najważniejszym!

  Aby webinar się odbył musisz pamiętać o przygotowaniu go na platformie Clickmeeting. Zaplanuj to wydarzenie, a następnie wykorzystaj link i umieść go na thank you page, w automatycznych mailach przypominających o wydarzeniu (reminderach) oraz w narzędziach kalendarzowych np. AddEvent.

  Dzięki integracji ClickMeeting z HubSpot, uczestnicy mogą łatwo się rejestrować na Twoje webinary, a po wydarzeniu informacje o uczestnikach trafiają bezpośrednio do systemu HubSpot, co ułatwia dalsze działania.

  webinar tworzenie spotkania

  Segmentacja i personalizacja

  Dzięki gromadzonym danym w HubSpot możesz skutecznie segmentować uczestników webinarów. To pozwala na dostarczanie spersonalizowanych treści i ofert, zwiększając szansę na konwersje.

  📌 Spójrz na przykład:

  Można stworzyć różne persony klientów, które pomogą lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. Te persony można następnie przypisywać do nowo pozyskanych kontaktów, które są zdobywane w procesach prospectingowych.

  Dodatkowo istnieje możliwość oznaczenia tych kontaktów jako uczestniczących lub nieuczestniczących w konkretnych wydarzeniach, co pozwala na lepsze dostosowanie komunikacji i oferty do ich indywidualnych potrzeb.

  Analiza, follow-up

  Po zakończonym wydarzeniu wykorzystaj dostępne w HubSpot narzędzia analityczne do oceny skuteczności webinarów.

  Stwórz raport osób zapisujących się oraz uczestniczących i śledź jak historycznie wygląda frekwencja.

  Następnie wysyłaj maile follow-up, dostarczając dodatkowe materiały, nagranie czy oferty po zakończonym wydarzeniu w ramach podsumowania i podziękowania.

   

  Podsumowanie 

  Organizacja webinariów za pomocą platformy HubSpot w połączeniu z integracją ClickMeeting to doskonały sposób na efektywne dotarcie do klientów.

  Dzięki temu połączeniu można nie tylko skutecznie zarządzać kontaktem z uczestnikami, ale także wykorzystać zgromadzone dane do personalizacji i dalszych działań marketingowych. Wprowadzenie webinariów do strategii marketingowej to krok w stronę lepszego i bardziej interaktywnego angażowania naszych odbiorców.

   

  Webinary - umów się na spotkanie

  avatar

  Wojciech Krasicki

  Kieruje i prowadzi działania marketingu w BusinessWeb. Pomaga klientom HubSpot w maratonie po nowych klientów. Jego doświadczenie w zarządzaniu procesami marketingowymi wprost przekłada się na sprawne prowadzenie kampanii działań pozyskania nowych klientów.