Mariusz Gliński 2 min

  Metoda BANT – dlaczego się nie udaje? – Podcast 06

  BANT to skuteczna metoda kwalifikacji leadów, jednak wiele osób ma problemy z jej poprawnym zastosowaniem. Dlaczego tak się dzieje i jakie są główne czynniki wpływające na jej powodzenie?

  Skrót BANT oznacza Budget (budżet), Authority (decyzyjność), Need (zapotrzebowanie) i Time (czas). Są to główne kryteria, na podstawie których określamy, czy dany lead jest wart dalszego zainteresowania.

  📌 Metoda BANT polega na określeniu, czy potencjalny klient ma odpowiedni budżet, decyzyjność, potrzebę oraz termin realizacji zakupu.

  Mimo że jest to bardzo skuteczna metoda, wiele osób ma problemy z jej poprawnym zastosowaniem. Dlaczego tak się dzieje i jakie są główne czynniki wpływające na jej powodzenie?

  Przede wszystkim, wiele osób myli BANT z listą pytań, którą należy przejść krok po kroku. Tymczasem BANT jest raczej kierunkowskazem, który pozwala na określenie potencjalnych barier transakcji. To, co jest najważniejsze, to umiejętność wyciągania odpowiednich wniosków z odpowiedzi klienta.

  Kolejnym problemem jest brak spójności między poszczególnymi elementami BANT. Często zdarza się, że sprzedawca skupia się na jednym elemencie, zapomina o pozostałych i w konsekwencji traci szansę na zamknięcie transakcji. Aby uniknąć tego błędu, trzeba pamiętać, że każdy element BANT jest ważny i ma wpływ na decyzję klienta.

  Niektórzy sprzedawcy myślą, że jeśli nie ma odpowiedniego BANT, to kontakt jest już stracony. Tymczasem tak nie jest. Nawet jeśli klient nie spełnia wszystkich kryteriów, możemy z nim nadal rozmawiać i szukać innych sposobów na zamknięcie transakcji.

  Rola marketingu w procesie kwalifikacji BANT jest bardzo ważna. Marketing pomaga w identyfikacji potencjalnych klientów, którzy spełniają dane kryteria. Dzięki temu sprzedawca ma już gotowe leady, które są bardziej przygotowane do rozmowy, co może znacznie przyspieszyć proces sprzedaży.

  Jak to wygląda w praktyce?

  Razem z Karolem Bartkowskim opowiemy Ci o tym w szóstym odcinku podcastu Digital Stone. Zapraszamy!

  O czym jeszcze usłyszysz?

  • Co oznacza skrót BANT?
  • Czy BANT to lista pytań, którą mamy przejść krok po kroku, czy kierunkowskaz do zastosowania?
  • Jak poszczególne elementy BANT powiązane są ze sobą?
  • Czy kontakt bez BANT naprawdę jest stracony?
  • Jaka jest rola marketingu w procesie kwalifikacji BANT?

   

  Linki do rzeczy wymienionych
  w tym odcinku


  Słuchaj podcastu w swojej ulubionej aplikacji

  Jesteśmy też na YouTube

   

  avatar

  Mariusz Gliński

  Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. Wspiera klientów do doborze najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań CRM oraz funkcji platformy HubSpot. Odpowiada za budowę wiedzy i świadomości klientów o rozwiązaniach HubSpot w Polsce.