Skip to content
Mariusz Gliński 5 min

Skąd brać leady? – zdobądź je ze swojej strony www

Skąd brać leady – to pytanie wskazuje, iż w Twojej firmie może ich brakować. Odpowiednia ilość leadów jest kluczowa dla rozwoju firmy i zapewnienia ciągłości sprzedaży. Jednak zbyt często miejscem, z którego bierzemy leady nie jest nasza firmowa strona www. Poznaj jak w kilku krokach to zmienić.

Pobierz bezpłatny e-book → jak skutecznie generować leady
 

Twoja strona www – niedoceniane miejsce zdobywania leadów

W dzisiejszych czasach nie ma już firmy, która niemiałby strony internetowej. Jednak nadal w wielu przedsiębiorstwach strona internetowa nie jest widziana jako główne źródło zdobywania leadów. Firmy nadal zwracają się do zewnętrznych agencji jako miejsca brania leadów, czy to za pomocą gotowych baz klientów, zimnych telefonów czy masowych mailingów.

Dzieje się tak bowiem nie poświęciliśmy naszej stronie internetowej, odpowiedniej uwagi w zakresie zbierania danych kontaktowych od klientów.

Nasi klienci szukają naszych usług w Internecie. Szukając ich powinni trafiać na naszą stronę internetową. Powinna ona zapewnić im dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, nie tylko takich związanych wprost z pokazaniem naszej oferty, ale i takich które pozwalają klientom czegoś się nauczyć, czy porównać rozwiązania. Te dodatkowe treści nie powinny być klientom udostępniane za darmo. Powinny być na tyle wartościowe, aby klient chciał za ich pobranie, pozostawić dane kontaktowe a nam dostarczyć tzw. Lead.

Odpowiadając sobie na pytanie czy nasza strona pozwala nam na zdobywanie leadów, warto na nią spojrzeć pod katem w jakich miejscach można taki lead zostawić.

Na wielu stronach do zbierania danych kontaktowych służy bowiem tylko jedna i to nie najlepiej przygotowana pod konwersję strona – strona Kontakt. I to jest często główną przyczyną braku leadów ze strony. Nie mamy zbudowanego odpowiedniego systemu generowania leadów ze strony.

 

Jakie działania przeprowadzić aby zdobywać leady ze strony internetowej?

Większość z nas spotkała się koncepcjami działań marketingowych opartych o pozycjonowanie stron czy działania reklamowe. Stanowią one niezbędne działania mające na celu pozyskanie ruchu na stronę. Często jednak nie obejmują w sobie ważnego elementu – uzyskania konwersji wizyty na kontakt do klienta.

W naszym artykule skupimy się właśnie na tym kroku, jako że tematy SEO czy reklamy są bardziej znane i częściej stosowane. Zakładamy, że naszą stronę internetową odwiedza już wystarczająca liczba klientów, nie daje nam ona jednak leadów.

 

Aby zdobyć leady ze stromy internetowej możemy wykonać kilka kroków

 

  1. Jeżeli prowadzimy wpisy blogowe to musimy w każdym z nim umieścić wezwania do działania w postaci Call to Action. Mogą one mieć firmę bannerów reklamowych, linków czy formę guzika do kliknięcia. To co jest ważne treść naszego CTA musi być skorelowana z danym artykułem blogowym, czyli zawierać podobny temat. Zobacz, że w naszym artykule jest CTA zachęcające do skorzystania z oferty zdobywania leadów (a artykuł jest o tym skąd brać i jak zdobywać leady). Kliknięcie CTA powinno prowadzić do dedykowanego landing page z ofertą zachęcającą do pozostawienia kontaktu (kliknij nasze CTA w ramach tego wpisu i przejdziesz na dedykowany landing page).

  2. Pomyśl jakie materiały możesz umieścić na stronie a które klient będzie mógł z niej pobrać. Dla przykładu, jeżeli klient nie zna Twoich rozwiązań i chce zbudować większą świadomość w ich zakresie, możesz udostępnić raport, e-book lub poradnik. Klient, który rozważa skorzystanie z oferty może pobrać sobie dokument z porównaniem różnych rozwiązań lub zapisać się na webinar. Dla klientów zdecydowanych na skorzystanie z konkretnego rozwiązania opracujemy case study, które pokaże im jak poradziliśmy sobie w podobnej do klienta sytuacji.

Takie materiały zawsze umieszczaj na dedykowanym landing page i ruch na niego skieruj z CTA umieszczonego na stronie lub bezpośrednio za pomocą reklamy.


generowanie-leadow-sposob

  1. Zamień stronę kontaktową w stronę darmowej konsultacji. Odejdź od wykorzystania tej strony tylko do danych kontaktowych. Zachęć klientów do skorzystania z 30 min rozmowy z jednym z Twoich konsultantów, który może przybliżyć ofertę firmy i dostosować ją do potrzeb Klienta

  2. Pamiętaj, aby na każdej stronie zwierającej opis Twoich usług umieścić jasno widoczne wezwania do działania. Rozważ dodanie formularzy kontaktowych do każdej strony i dostosuj je do kontekstu danej usługi. Zaoferuj w nich darmową konsultację lub audyt.

 

Wprowadź zmiany do strony i nie martw się skąd brać leady

Zastosowanie powyższych zmian może nasz znacznie przybliżyć do zdobywania leadów ze strony internetowej. Sukcesywnie zwiększając jej rolę jako miejsca dającego leady, możemy zapewnić swojej firmie bardziej trwałe kierunki jej rozwoju. Strona internetowa na pewno nie zastąpi innych działań sprzedażowych jak zimne telefony, jednak ma szansę stać się numer 1 sprzedawcą w Twojej firmie.

Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem szerszego kontekstu generacji leadów ze strony www zachęcamy cię do przeczytania naszego artykułu blogowego jak generować leady.

avatar

Mariusz Gliński

CEO BusinessWeb/ RevPoint – Customer Success Manager

Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. W ramach realizacji projektów realizuje audyty wdrożeniowe w ramach swojej roli jako Customer Success Managera całego projektu, weryfikując czy realizowany projekt zapewnił klientowi pełną samodzielność działania na HubSpot, po jego zakończeniu.