Mariusz Gliński 16 min

  Pipedrive czy HubSpot? Kompleksowe Porównanie Dla Firm Szukających CRM

  Wolisz słuchać niż czytać? Odtwórz poniżej 👌


  HubSpot vs Pipedrive - Porównanie systemów CRM
  19:19

  Przed dokonaniem wyboru systemu CRM dla Twojej firmy, warto rozważyć dwa popularne rozwiązania dostępne na rynku polskim - Pipedrive i HubSpot. Oba systemy oferują unikalne funkcje i możliwości, które mogą wesprzeć różne procesy biznesowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się im pod kątem różnych aspektów sprzedaży, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy.

   

  Kluczowe różnice między Pipedrive i HubSpot

   

  HubSpot - Platforma CRM

  HubSpot jest bardziej kompleksową platformą, która integruje różne procesy, takie jak sprzedaż, marketing i obsługa klienta. Posiada rozbudowane możliwości automatyzacji, zaawansowane raporty i narzędzia do zarządzania prospectingiem. HubSpot jest szczególnie przydatny dla firm, które potrzebują kompleksowego rozwiązania łączącego różne działy. Marketing odgrywa ważną rolę w generowaniu leadów, a nam zależy na tym, aby zintegrować działania marketingu ze sprzedażą.

   

  Pipedrive - CRM dla Sprzedawcy

  Pipedrive, z kolei, jest skoncentrowany głównie na procesie sprzedaży i pracy sprzedawcy. Jest prostszy w użyciu ze względu na brak dodatkowych funkcji marketingowych czy obsługi klienta, a także tańszy w obszarze zakupu licencji zapewniających automatyzację procesów sprzedaży, co może być atrakcyjne dla mniejszych zespołów sprzedażowych. Pipedrive oferuje funkcje takie jak własny klient poczty e-mail, formularze kontaktowe, kalendarze i chatboty. Jest idealny dla firm, które chcą skupić się na procesach sprzedażowych bez konieczności integracji z innymi działami, dostarczając sprzedawcom wszystkie niezbędne narzędzia do prowadzenia procesu sprzedaży.

   

  Potrzebujesz kompleksowego porównania Pipedrive i HubSpot? Pobierz naszego ebooka.

  W naszym e-booku znajdziesz, kompleksowe porównanie tych systemów CRM w podziale na elementy procesu sprzedaży. 

   

  Nowe wezwanie do działania

   

  Praca na Kontaktach i Automatyzacja Procesów Sprzedaży

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje integrację z Outlook i Gmail, co pozwala sprzedawcom na pracę z dotychczasowymi narzędziami, bez konieczności przechodzenia do CRM w celu umawiania spotkań czy wysyłania maili. Dzięki dedykowanym integracjom ze skrzynkami pocztowymi, dane z CRM są widoczne w Outlooku lub Gmailu. System ten oferuje również rozbudowane możliwości automatyzacji procesu sprzedaży, takie jak automatyczne przypisywanie zadań, rotacja leadów i tworzenie zaawansowanych raportów. HubSpot posiada także aplikację mobilną, która umożliwia zarządzanie kontaktami, transakcjami i kalendarzem w dowolnym miejscu.

   

  Pipedrive

  Pipedrive posiada własnego klienta poczty e-mail, co sprawia, że jest często wybierany przez klientów, którzy chcą obsługiwać pocztę mailową bezpośrednio w systemie CRM. Oferuje także formularze kontaktowe, które można osadzić na stronie internetowej. System zawiera również kalendarze, chatboty i narzędzia do zarządzania zadaniami. Pipedrive wyróżnia się funkcją „oś czasu”, która pozwala kontrolować aktywności związane z danym kontaktem, a wizualizacja oferowana przez Pipedrive jest unikalna na rynku. Aplikacja mobilna Pipedrive umożliwia dostęp do wszystkich kontaktów, transakcji i kalendarza, co ułatwia pracę w terenie, dzięki wsparciu rozwiązania planowania trasy.

   

  Praca na Transakcjach

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje wiele możliwości zarządzania transakcjami. Użytkownicy mogą tworzyć wiele procesów sprzedażowych, automatyzować zadania i generować raporty. System pozwala również na masową edycję danych i automatyzację procesu sprzedaży. Dodatkowo, HubSpot oferuje kalkulacyjne pola, które umożliwiają tworzenie formuł matematycznych do obliczania na przykład prowizji czy marży na danej transakcji. Jako platforma do zarządzania wieloma procesami, HubSpot integruje proces sprzedaży z działem obsługi klienta oraz marketingiem, co pozwala na automatyzację procesów pomiędzy tymi działami.

   

   

  Pipedrive

  Pipedrive również oferuje możliwość tworzenia wielu lejków sprzedaży oraz automatyzację zadań i przypomnień. System umożliwia oznaczanie straconych szans sprzedaży i zbieranie powodów przegranej, co pozwala na lepszą analizę wyników. Pipedrive posiada funkcję „smart docs”, która umożliwia tworzenie i wysyłanie dokumentów bezpośrednio z CRM. Dzięki integracji z rozwiązaniami Google lub Microsoft można łatwo wygenerować umowę czy ofertę na bazie danych z CRM.

  pipedrive - raporty finanse

   

  Obsługa Klienta i Zarządzanie Projektami

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje moduł „Service Hub”, który umożliwia zarządzanie procesami obsługi klienta, takimi jak reklamacje, wsparcie techniczne i inne. System ten integruje różne działy firmy, co poprawia współpracę i efektywność działu sprzedaży. HubSpot pozwala również na tworzenie i zarządzanie ticketami, co ułatwia monitorowanie i rozwiązywanie problemów klientów. Dzięki temu, firmy mogą lepiej zarządzać relacjami z klientami i szybciej reagować na ich potrzeby.

   

  Pipedrive

  Pipedrive oferuje moduł „Projekty”, który umożliwia zarządzanie zadaniami posprzedażowymi mającymi charakter działań projektowych, takimi jak onboarding klienta czy proces instalacji. System ten jest bardziej skoncentrowany na zarządzaniu harmonogramem działań sprzedażowych i nie jest dedykowany do obsługi reklamacji czy wsparcia technicznego. W przypadku tych funkcji, konieczna jest integracja z innymi systemami, takimi jak Freshdesk czy Zendesk, które oferują odpowiednie możliwości wsparcia technicznego i obsługi klienta.

   

  Komunikacja i Współpraca Zespołowa

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje zaawansowane możliwości komunikacji i współpracy między zespołami. System umożliwia przypisywanie zadań, komentowanie notatek i wywoływanie użytkowników. Jako platforma CRM, HubSpot pozwala na pracę zarówno zespołów marketingowych, jak i obsługi klienta, umożliwiając generowanie zadań, monitorowanie ich pracy oraz zarządzanie procesami na tablicach kanban w module Service Hub.

  Dodatkowo, HubSpot oferuje różne rodzaje licencji, co pozwala na lepsze dopasowanie kosztów do potrzeb firmy. Dostępne są darmowe licencje podglądowe, tańsze licencje umożliwiające edycję oraz pełne licencje sprzedażowe dla osób zajmujących się sprzedażą. To elastyczne podejście pozwala firmom na optymalne zarządzanie zasobami i budżetem.

   

  Pipedrive

  Pipedrive oferuje system komentarzy pod notatkami oraz możliwość wywoływania użytkowników. System integruje się z narzędziami takimi jak Slack, Asana czy Trello, co ułatwia komunikację i współpracę w zespole. Pipedrive pozwala również na automatyczne powiadomienia e-mail do użytkowników, co zwiększa efektywność pracy. Niemniej jednak, nie posiada możliwości tak szerokiego automatyzowania i integrowania pracy sprzedawcy z innymi działami, jak ma to miejsce w przypadku HubSpot.

   

   

  Automatyzacja i Raportowanie

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje zaawansowane możliwości automatyzacji, które pozwalają na tworzenie skomplikowanych scenariuszy przebiegu zadań i pracy. System ten umożliwia automatyczne przypisywanie zadań, tworzenie sekwencji e-maili oraz zarządzanie procesami sprzedażowymi.

  hubspot-workflow

   

  HubSpot oferuje również rozbudowane możliwości raportowania, pozwalając na tworzenie niestandardowych raportów i dashboardów. Możliwość budowy własnych raportów jest cechą wyróżniającą HubSpot w porównaniu do Pipedrive. 

   

  raportowanie-działan-system-crm

  Dzięki tym funkcjom, firmy mogą lepiej analizować swoje działania i dostosowywać strategie do zmieniających się warunków rynkowych, co przekłada się na wyższą efektywność i lepsze wyniki sprzedażowe.

   

  Pipedrive

  Pipedrive oferuje uproszczony moduł automatyzacji, skoncentrowany głównie na wsparciu procesów sprzedażowych. System ten zapewnia gotowe szablony automatyzacji, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Pipedrive pozwala również na tworzenie raportów i monitorowanie wyników sprzedaży, choć możliwości raportowania są mniej zaawansowane niż w HubSpot. Niemniej jednak, nie można powiedzieć, że możliwości automatyzacji czy raportowania są ubogie, ponieważ oferują solidny zakres funkcji, który spełnia potrzeby wielu klientów.

  pipedrive - automatyzacje

   

  Wsparcie Techniczne i Cennik

   

  HubSpot

  HubSpot oferuje wsparcie techniczne w różnych formach, takich jak pomoc online, dokumentacja, fora użytkowników, szkolenia oraz wsparcie telefoniczne przy wyższych pakietach. System ten oferuje również różne plany subskrypcyjne, które różnią się ceną w zależności od funkcji i liczby użytkowników. HubSpot oferuje darmową wersję CRM z podstawowymi funkcjami.

  Plany HubSpot, biorąc pod uwagę opłaty miesięczne, wahają się od 0 EUR do 150 EUR.

  Główna różnica w cennikach między HubSpot a Pipedrive polega na tym, że wraz ze wzrostem cen w HubSpot dostajemy więcej funkcji, które stają się coraz bardziej zaawansowane w wyższych wersjach. W Pipedrive natomiast głównie zwiększają się limity działań, jakie możemy wykonywać w CRM.

   

  Pipedrive

  Pipedrive oferuje wsparcie techniczne w formie pomocy online, dokumentacji, forów użytkowników i szkoleń. System ten oferuje 14-dniowy darmowy okres próbny oraz różne plany subskrypcyjne, które różnią się ceną w zależności od funkcji i liczby użytkowników.

  Plany Pipedrive zaczynają się od 24 EUR i rosną do 129 EUR.

  Jak widać, rozpiętość cen jest podobna. Główna różnica w cenach w przypadku Pipedrive polega na tym, że aby dostać automatyzację procesów sprzedaży, w HubSpot musimy zapłacić 100 EUR za użytkownika, natomiast w Pipedrive 64 EUR. To jest często główną przyczyną wyboru Pipedrive nad HubSpot, w przypadku gdy nie potrzebujemy integracji z narzędziami do marketingu i obsługi klienta.

   

  Najczęściej Zadawane Pytania

   

  1. Czy Pipedrive oferuje darmową wersję?
   Nie, Pipedrive nie oferuje darmowej wersji, ale dostępny jest 14-dniowy darmowy okres próbny. HubSpot oferuje darmową wersję CRM z podstawowymi funkcjami do 5 użytkowników. W jej ramach dostajemy dostęp do całej platformy z funkcjami marketingu, sprzedaży i obsługi klienta.

  2. Czy można migrować dane z jednego systemu CRM do drugiego?
   Tak, możliwe jest migrowanie danych z jednego systemu CRM do drugiego, ale proces ten może być skomplikowany i wymagać wsparcia technicznego, w przypadku gdy chcemy poza danymi statycznymi, migrować historię telefonów, notatek czy maili. 

  3. Czy oba systemy oferują wsparcie techniczne?
   Tak, obydwa systemy oferują wsparcie techniczne, chociaż poziom wsparcia może się różnić w zależności od wybranego planu subskrypcyjnego. 

  4. Czy oba systemy integrują się z narzędziami marketingowymi?
   Tak, obydwa systemy integrują się z popularnymi narzędziami marketingowymi, jednak HubSpot ma taką integrację natywnie, dając dużo więcej możliwości analitycznych i integracji procesów marketingu i sprzedaży. 

  5. Który system jest bardziej skalowalny?
   HubSpot jest bardziej skalowalnym rozwiązaniem, oferującym szeroką gamę funkcji, które mogą rosnąć wraz z rozwojem firmy. Pipedrive również oferuje możliwości skalowania, ale jest bardziej skoncentrowany na procesach sprzedażowych, nie umożliwi nam skalowania procesów marketingu i obsługi klienta.

  6. Czy Pipedrive oferuje funkcje zarządzania projektami?
   Tak, Pipedrive oferuje moduł „Projekty”, który pozwala na zarządzanie zadaniami po sprzedażowymi, ale nie jest tak rozbudowany jak moduły zarządzania procesami  dostępne w HubSpot.

  7. Czy oba systemy oferują aplikacje mobilne?
   Tak, obydwa systemy oferują aplikacje mobilne, które umożliwiają zarządzanie kontaktami, transakcjami i kalendarzem w dowolnym miejscu. Wyróżnikiem HubSpot jest skaner wizytówek, natomiast Pipedrive posiada funkcję planowania tras. 

   

   

  Praktyczne Przykłady Zastosowania

  Aby lepiej zrozumieć, jak oba systemy mogą wspierać różne procesy biznesowe, przyjrzyjmy się kilku praktycznym przykładom.

   

  Przykład 1: Firma Produkcyjna

  Firma produkcyjna poszukuje rozwiązania CRM, które pomoże jej zarządzać procesem sprzedaży oraz obsługą klienta. Firma ta ma skomplikowane procesy produkcyjne i potrzebuje narzędzia, które umożliwi monitorowanie zamówień, zarządzanie relacjami z klientami oraz obsługę reklamacji.

   

  HubSpot:

  • Zarządzanie kontaktami: Możliwość integracji z Outlook i Gmail, co pozwala na pracę bezpośrednio z klientami pocztowymi.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu procesów sprzedażowych, automatyzacja zadań, raportowanie.
  • Obsługa klienta: Moduł „Service Hub” pozwala na zarządzanie reklamacjami i wsparciem technicznym.
  • Automatyzacja: Możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy automatyzacji, takich jak sekwencje e-maili i zarządzanie zadaniami. Integracja automatyzacji między zespołem sprzedaży a obsługą klienta, np automatyczne zakładanie ticketów. 

  Pipedrive:

  • Zarządzanie kontaktami: Własny klient poczty e-mail, formularze kontaktowe, kalendarze.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu lejków sprzedaży, automatyzacja zadań, monitorowanie wyników sprzedaży.
  • Obsługa klienta: Moduł „Projekty” pozwala na zarządzanie zadaniami po sprzedażowymi ale nie pełni funkcji wsparcia dla procesów obsługi klienta
  • Automatyzacja: Prosty moduł automatyzacji wspierający procesy sprzedażowe.


  Przykład 2: Firma Usługowa

  Firma usługowa poszukuje rozwiązania CRM, które pomoże jej zarządzać procesem sprzedaży oraz marketingiem. Firma ta prowadzi kampanie marketingowe, zarządza relacjami z klientami oraz monitoruje efektywność działań marketingowych.

   

  HubSpot:

  • Zarządzanie kontaktami: Integracja z narzędziami marketingowymi wbudowanymi w system, pełne dane o interakcjach marketingowych na kontaktach
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu procesów sprzedażowych, automatyzacja zadań, raportowanie.
  • Marketing: Moduł marketingowy pozwala na zarządzanie kampaniami e-mailowymi, landing pages i social media. Możliwe jest raportowanie całej ścieżki pozyskiwania kontaktów i skuteczności działań marketingowych.
  • Automatyzacja: Zaawansowane możliwości automatyzacji, takie jak lead nurturing i zarządzanie kampaniami marketingowymi.

  Pipedrive:

  • Zarządzanie kontaktami: Własny klient poczty e-mail, formularze kontaktowe, kalendarze.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu lejków sprzedaży, automatyzacja zadań, monitorowanie wyników sprzedaży.
  • Marketing: Integracja z narzędziami marketingowymi, takimi jak Mailchimp i Google Analytics. Moduł do wysyłek maili marketingowych. 
  • Automatyzacja: Prosty moduł automatyzacji wspierający procesy sprzedażowe. Braki integracji w automatyzacjach marketingowych. 


  Przykład 3: Firma E-commerce

  Firma e-commerce poszukuje rozwiązania CRM, które pomoże jej zarządzać procesem sprzedaży oraz obsługą klienta. Firma ta potrzebuje narzędzia, które umożliwi monitorowanie zamówień, zarządzanie relacjami z klientami oraz obsługę reklamacji. Konieczna jest też integracja ze sklepem e-commerce. 

   

  HubSpot:

  • Zarządzanie kontaktami: Integracja z narzędziami e-commerce, takimi jak Shopify, WooCommerce, Prestashop, Magento.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu procesów sprzedażowych, automatyzacja zadań, raportowanie.
  • Obsługa klienta: Moduł „Service Hub” pozwala na zarządzanie reklamacjami i wsparciem technicznym.
  • Automatyzacja: Możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy automatyzacji marketingowych do porzuconych koszyków, zaawansowanej segmentacji marketingowej, automatyzacji dosprzedaży produktów.

  Pipedrive:

  • Zarządzanie kontaktami: Integracja z narzędziami e-commerce, takimi jak Shopify, WooCommerce, Prestashop, Magento.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu lejków sprzedaży, automatyzacja zadań, monitorowanie wyników sprzedaży.
  • Obsługa klienta: Moduł „Projekty” pozwala na zarządzanie zadaniami po sprzedażowymi.
  • Automatyzacja: Prosty moduł automatyzacji wspierający procesy sprzedażowe, brak możliwości automatyzacji procesów marketingowych jak porzucone koszyki.


  Przykład 4: Firma Handlowa

  Firma handlowa poszukuje rozwiązania CRM, które pomoże jej zarządzać procesem sprzedaży.  Firma ta potrzebuje narzędzia, które umożliwi sprzedawcom prowadzenia działań sprzedażowych, obsługi mailingów do klientów, poszukiwanie nowych klientów. 

   

  HubSpot:

  • Zarządzanie kontaktami: Możliwość integracji z Outlook i Gmail, co pozwala na pracę bezpośrednio z klientami pocztowymi. Moduł wspierający prospecting.
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu procesów sprzedażowych, automatyzacja zadań, raportowanie.
  • Marketing: Wbudowany moduł do wysyłek mailingów do klientów.
  • Automatyzacja: Możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy automatyzacji, takich jak sekwencje e-maili i zarządzanie zadaniami. 

  Pipedrive:

  • Zarządzanie kontaktami: Własny klient poczty e-mail, formularze kontaktowe, kalendarze. Moduł wspierający prospecting. 
  • Zarządzanie transakcjami: Tworzenie wielu lejków sprzedaży, automatyzacja zadań, monitorowanie wyników sprzedaży.
  • Marketing: Wbudowany moduł do wysyłek mailingów do klientów.
  • Automatyzacja: Prosty moduł automatyzacji wspierający procesy sprzedażowe.

   

  Podsumowanie

  Jak widać, oba systemy mają dobrze rozwinięte funkcjonalności wsparcia sprzedaży.

  Pipedrive jest bardzo dobrym narzędziem wspierającym zespoły sprzedaży, które nie potrzebują budować integracji z innymi procesami firmy. Znajdziesz w nim praktycznie wszystko, co potrzebne do organizacji pracy sprzedawcy. Jeżeli szukasz systemu, który w pierwszej kolejności wesprze działania sprzedawcy, będzie to bardzo dobry wybór. Jest on również tańszy od HubSpot (64 EUR vs 100 EUR za użytkownika).

  HubSpot jest platformą, na której możemy opierać wiele procesów firmy, w których bierze udział dział sprzedaży. Narzędzia dla marketingu, obsługi klienta, własne raporty i zaawansowane automatyzacje pozwalają na organizację pracy wielu zespołów firmy, łącząc dane w jednej platformie i udostępniając wszystkim wspólne informacje. Jeżeli szukasz rozwiązań, które będą łączyć różne działy firmy, a działania związane z pozyskiwaniem klientów z internetu są ważnym elementem zwiększania sprzedaży, HubSpot będzie odpowiednią platformą do startu jej dalszego rozwoju.

   

  Nowe wezwanie do działania

  avatar

  Mariusz Gliński

  Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. Wspiera klientów do doborze najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań CRM oraz funkcji platformy HubSpot. Odpowiada za budowę wiedzy i świadomości klientów o rozwiązaniach HubSpot w Polsce.