Mariusz Gliński 8 min

  Jak HubSpot pomógł Grenton producentowi rozwiązań Smart Home

  Wolisz słuchać niż czytać? Odtwórz poniżej 👌


  Jak HubSpot pomógł Grenton producentowi rozwiązań Smart Home
  9:28

  Transkrypcja wywiadu zrobiona na bazie nagrania rozmowy Mariusza z Bartkiem z wykorzystaniem Chat GPT.

   

   

  Mariusz Gliński, BusinessWeb: Cześć Bartek, miło mi Ciebie ponownie zobaczyć. Bardzo się cieszę, że mamy dzisiaj okazję porozmawiać o HubSpot i Twojej firmie Grenton. Może na początek opowiesz nam o tym, czym zajmuje się Wasza firma?

  Bartek Gierszyn, Grenton: Cześć Mariusz, miło mi tu być. Grenton to przykład szybko rozwijającej się polskiej spółki technologicznej. Produkujemy systemy smart home, automatyki domowej, tworząc zarówno hardware, jak i oprogramowanie. Nasze rozwiązania służą do konfiguracji i zarządzania systemem smart home przez partnerów biznesowych oraz użytkowników końcowych. Tworzymy inteligentne systemy, które integrują różne aspekty zarządzania domem, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, bezpieczeństwo czy rozrywka. Naszym celem jest uczynienie domów bardziej efektywnymi, bezpiecznymi i komfortowymi dla ich mieszkańców. Dzięki naszym rozwiązaniom, użytkownicy mogą kontrolować swoje domy z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą smartfonów czy tabletów.

  Mariusz Gliński: Waszymi klientami są dwie różne grupy odbiorców: klienci detaliczni i sieć partnerów. Jak radzicie sobie z tym wyzwaniem?

  Bartek Gierszyn: Jesteśmy przykładem dystrybucji B2B2C. Nasz model biznesowy oparty jest na sprzedaży do pośredników, instalatorów, dystrybutorów i dealerów, którzy obsługują końcowego klienta. Musimy umieć rozmawiać z obydwoma segmentami klientów, dlatego wdrażając rozwiązania typu CRM, musimy brać pod uwagę zarówno potrzeby sprzedaży, marketingu, jak i obsługi klienta. W naszej pracy musimy zrozumieć specyfikę każdej z tych grup i dostosować nasze procesy do ich potrzeb. Na przykład, nasi partnerzy biznesowi potrzebują wsparcia technicznego i szkoleń, aby móc skutecznie instalować i serwisować nasze systemy, podczas gdy klienci detaliczni oczekują prostoty obsługi i niezawodności naszych produktów.

  Mariusz Gliński: Korzystacie z pełnej platformy HubSpot Sales: Service Hub, Marketing Hub i Sales Hub. Jak wyglądało wdrożenie HubSpot w Waszej firmie?

  Bartek Gierszyn: Na początku mieliśmy różne narzędzia do różnych obszarów: sprzedaży, wsparcia i marketingu. Brakowało nam spójności, dlatego potrzebowaliśmy jednego, zintegrowanego narzędzia. Ostatecznie wybór padł na HubSpot. Przeprowadziliśmy dokładną analizę porównawczą i zdecydowaliśmy się na HubSpot ze względu na jego funkcjonalność i wsparcie. Proces wdrożenia był złożony i wymagał koordynacji między różnymi działami naszej firmy. Musieliśmy przenieść dane z dotychczasowych systemów, co było dużym wyzwaniem. Jednak dzięki wsparciu zespołu HubSpot oraz współpracy z Business Web, udało nam się to zrealizować. HubSpot pozwolił nam zintegrować nasze działania marketingowe, sprzedażowe i serwisowe, co znacząco poprawiło naszą efektywność.

  Mariusz Gliński: Jak wyglądał proces wdrożenia i jakie były największe wyzwania?

  Bartek Gierszyn: Zaczęliśmy wdrażać HubSpot samodzielnie, ale napotkaliśmy trudności, dlatego skorzystaliśmy z Waszej pomocy. Audyt, który przeprowadziliście, pomógł nam zidentyfikować luki i usprawnić procesy. Przeniesienie danych z innego narzędzia oraz przeszkolenie zespołu były dużymi wyzwaniami, ale z Waszą pomocą udało się to sprawnie przeprowadzić. Jednym z głównych wyzwań było również zrozumienie i wykorzystanie pełnego potencjału HubSpot. To narzędzie oferuje ogromne możliwości, ale wymaga odpowiedniej konfiguracji i integracji z istniejącymi procesami. Dzięki Waszemu doświadczeniu udało nam się to osiągnąć, co pozwoliło nam na lepszą koordynację działań i zwiększenie efektywności pracy całego zespołu.

  Mariusz Gliński: Jakie są Wasze dalsze plany związane z rozwojem HubSpot w firmie?

  Bartek Gierszyn: Chcemy rozwijać analitykę i integrację z naszym systemem ERP, aby lepiej zarządzać wartością klienta. Planujemy również wdrożenie nowych technologii, takich jak chatboty i sztuczna inteligencja, aby usprawnić obsługę klienta. Integracja z ERP pozwoli nam na jeszcze dokładniejsze monitorowanie wyników sprzedaży i efektywności naszych działań. Chcemy również lepiej wykorzystać dane, które zbieramy, aby lepiej rozumieć potrzeby naszych klientów i dostosowywać nasze produkty i usługi do ich oczekiwań. Ponadto, planujemy rozwój automatyzacji w naszych procesach, co pozwoli na jeszcze bardziej efektywną obsługę klienta i skrócenie czasu reakcji na zgłoszenia.

  Mariusz Gliński: Bartek, czy mógłbyś podzielić się z nami jakimiś szczególnymi przykładami, które pokazują, jak HubSpot pomógł Waszej firmie osiągnąć sukces?

  Bartek Gierszyn: Oczywiście, Mariusz. Jednym z kluczowych aspektów była integracja działań marketingowych i sprzedażowych. Dzięki HubSpot jesteśmy w stanie śledzić całą ścieżkę klienta od pierwszego kontaktu aż po finalizację sprzedaży. To pozwala nam lepiej rozumieć, które działania marketingowe przynoszą najlepsze efekty i jak możemy je optymalizować. Na przykład, byliśmy w stanie zidentyfikować, które kampanie reklamowe przynoszą najwięcej leadów i skoncentrować nasze zasoby na tych działaniach. Dzięki temu zwiększyliśmy skuteczność naszych kampanii i obniżyliśmy koszty pozyskania klientów. Ponadto, automatyzacja procesów sprzedażowych i marketingowych pozwoliła nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możemy teraz przeznaczyć na bardziej strategiczne działania.

  Mariusz Gliński: To brzmi imponująco. Czy możesz podać więcej szczegółów na temat tego, jak wykorzystaliście automatyzację w HubSpot?

  Bartek Gierszyn: Automatyzacja była kluczowa w wielu obszarach naszej działalności. Na przykład, automatyzacja sekwencji e-mailowych pozwala nam na szybkie i efektywne komunikowanie się z potencjalnymi klientami na różnych etapach ścieżki zakupowej. Dzięki temu nasze działania są bardziej spersonalizowane i trafiają w odpowiedni moment, co zwiększa szanse na finalizację sprzedaży. Automatyzacja procesów serwisowych również przyniosła znaczące korzyści. Umożliwiła nam szybsze reagowanie na zgłoszenia serwisowe i lepsze zarządzanie nimi, co znacząco poprawiło satysfakcję naszych klientów. Dodatkowo, automatyczne raporty i dashboardy dają nam bieżący wgląd w kluczowe wskaźniki, co ułatwia podejmowanie decyzji opartych na danych.

  Mariusz Gliński: Jakie jeszcze korzyści zauważyliście dzięki wdrożeniu HubSpot?

  Bartek Gierszyn: Jedną z największych korzyści jest poprawa komunikacji i współpracy wewnątrz firmy. HubSpot umożliwia nam centralizację wszystkich działań i danych w jednym miejscu, co ułatwia dostęp do informacji i usprawnia współpracę między działami. Na przykład, dział sprzedaży ma teraz pełen wgląd w działania marketingowe i może lepiej dostosować swoje działania do bieżących kampanii. Z kolei dział serwisu ma dostęp do historii klienta, co umożliwia szybsze i bardziej efektywne rozwiązywanie problemów. To wszystko przekłada się na lepszą obsługę klienta i wyższą satysfakcję z naszych usług.

  Mariusz Gliński: To naprawdę inspirujące. Jakie rady dałbyś firmom, które rozważają wdrożenie HubSpot?

  Bartek Gierszyn: Przede wszystkim, warto dokładnie zrozumieć swoje potrzeby i cele. HubSpot to potężne narzędzie, ale aby w pełni wykorzystać jego potencjał, trzeba mieć jasno określone cele i strategię. Ważne jest również, aby poświęcić czas na odpowiednie szkolenie zespołu i zapewnienie, że wszyscy pracownicy rozumieją, jak korzystać z nowych narzędzi. Warto też skorzystać z doświadczenia partnerów, takich jak Business Web, którzy mogą pomóc w procesie wdrożenia i dostosowania HubSpot do specyficznych potrzeb firmy. I na koniec, nie bójcie się eksperymentować i dostosowywać narzędzie do swoich potrzeb. HubSpot oferuje ogromne możliwości personalizacji, które mogą znacząco poprawić efektywność waszych działań.

  Mariusz Gliński: Dziękuję Bartek za te cenne rady. Czy jest coś jeszcze, czym chciałbyś się podzielić z naszymi czytelnikami?

  Bartek Gierszyn: Chciałbym podkreślić, jak ważne jest ciągłe doskonalenie i rozwijanie swoich narzędzi i procesów. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a firmy, które nie nadążają za tymi zmianami, mogą szybko zostać w tyle. Dlatego warto inwestować w nowoczesne narzędzia i technologie, które mogą pomóc w poprawie efektywności i konkurencyjności firmy. HubSpot jest doskonałym przykładem takiego narzędzia, które może znacząco przyczynić się do sukcesu firmy. Zachęcam wszystkich do eksperymentowania, testowania nowych rozwiązań i ciągłego doskonalenia swoich procesów.

  Mariusz Gliński: To świetne podsumowanie, Bartek. Dziękuję za dzisiejszą rozmowę i życzę dalszych sukcesów w rozwijaniu Grenton. Do zobaczenia przy kolejnych projektach!

  Bartek Gierszyn: Dziękuję Mariusz, do zobaczenia!

  avatar

  Mariusz Gliński

  Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. Wspiera klientów do doborze najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań CRM oraz funkcji platformy HubSpot. Odpowiada za budowę wiedzy i świadomości klientów o rozwiązaniach HubSpot w Polsce.