Skip to content
Mariusz Gliński 5 min

HubSpot Operations Hub - 10 zastosowań

Co to jest HubSpot Operations Hub?

HubSpot Operations Hub jest jednym z najbardziej tajemniczych Hub HubSpota. Do czego on właściwie jest? W niniejszym artykule pokażemy Ci 10 przykładów jego najczęstszych zastosowań. Skupiamy się na funkcjach wersji Professional i Enterprise, ponieważ wnoszą one największe możliwości do automatyzacji Twoich procesów i budowy interfejsów.

 

Interfejsy HubSpot > GUS, SMS API i Fakturowania

Podstawowy cel HubSpot Operations Hub to ułatwienie interfejsowania z systemami zewnętrznymi. Dzięki zastosowaniu custom code, mamy możliwość połączenia się z systemem zewnętrznym, bez konieczności pisania zewnętrznych aplikacji i ich hostowania na serwerach aplikacyjnych. 

Obecnie w BusinessWeb, rozwinęliśmy kilka interfesjów, które mogą być dostosowane do Twoich potrzeb. Mamy gotowy interfejs do GUS, fakturowni.pl oraz SMS API. Dzięki czemu możesz szybko podłączyć z nimi HubSpot. Interfejs do Fakturowni oraz SMS API, musi zostać dostosowany do Twoich wymagań. 

 

UWAGA GRATIS !!!

Jeżeli zdecydujesz się na zakup licencji Operations Hub Professional lub Enterprise, otrzymasz od nas gratis interfejs do GUS, kody do zamiany imion na wołacz Panie /Pani oraz kody do wyciągania imienia i nazwiska z maila. 

 

Wagowe rotowanie przydzielania kontaktów (/deali/ticketów)


Dzięki wykorzystaniu akcji Custom code w Workflows, jesteśmy w stanie udoskonalić rotowanie przydzielania nowych rekordów, aby nie działało równomiernie w danej grupie, ale wagowo - zależnie np. od wyników sprzedaży, jeden sprzedawca możea dostawać więcej nowych leadów niż inny.

Data quality - imiona i nazwiska kontaktów w bazie


Wykorzystując akcję Format data, jesteśmy w stanie automatycznie zmienić pierwszą literę wartości w polu First name na wielką literę dla każdego kontaktu. Alternatywnie w innym przypadku możemy zmienić wielkie litery na małe lub odwrotnie, jeśli nasze dane tekstowe tego potrzebują.

Zmiana imienia na wersję w wołaczu

Często chcemy aby nasze maile były komunikowane w oficjalnej formie Panie / Pani, tylko dane jakie mamy w HubSpot nie są w formie wołacza. Mamy po prostu Tomek a potrzebujemy Tomku. Dzięki HubSpot Operation Hub, możesz automatycznie zamieniać imiona na wersję w wołaczu i komunikować się w formalny sposób z klientami. 

zamiana imienia w wołaczu HubSpot Operations Hub

 

Weryfikacja danych


Custom coded actions dają również możliwość weryfikowania otrzymanych danych. Pole NIP nie jest podstawowym polem w HubSpot - trzeba je stworzyć. Na wyższych licencjach mamy możliwość ustawienia np. limitu znaków w danym polu (co niekoniecznie może sprawdzić się przy NIP z uwagi na różne zapisy - z myślnikami lub bez). Z kolei dzięki Operations Hub jesteśmy w stanie zrobić automat, który sprawdzi, czy podany numer rzeczywiście jest numerem NIP (tzn. czy zgadza się cyfra kontrolna). W ten sposób możemy zautomatyzować powiadomienia zwrotne lub zdecydować, czy rekord ma być utworzony.

Dodatkowe możliwości integracji

Dzięki Operations Hub mamy dodatkowe możliwości integracji z zewnętrznymi aplikacjami - w szczególności pozwala na integracje custom properties w kluczowych integracjach. Istnieją gotowe integracje np do Microsoft Dynamics czy ZOHO. 
HubSpot Operations Hub - funkcje integracji

 

Customowe integracje i webhooks


Wykorzystanie akcji Custom code pozwala także na szersze wykorzystanie środowiska developerskiego do tworzenia własnych integracji. Można także wykorzystać webhooki do wysyłania danych na zewnątrz w czasie rzeczywistym (np. wrzucenie leada do zewnętrznego narzędzia).

Centrum dowodzenia Data Quality


Przy licencji Professional i Enterprise otrzymujemy dostęp do nowej zakładki w Raportach: Data Management -> Data Quality. W tym miejscu możemy przejrzeć wszystkie potencjalne problemy z naszą bazą. HubSpot automatycznie wykrywa np. duplikaty, problemy z formatowaniem, brak kluczowych danych.

HubSpot Operations Hub - jakość donych

Datasets


Licencja Enterprise pozwala na tworzenie Datasets. Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie stworzyć formułę (kalkulację), która składa się z properties i jej wynik (dataset) możemy potem wykorzystywać w raportach. W łatwy sposób możemy pokazać wtedy np. roczny przychód z danej firmy (bez tworzenia Calculation property).

Weryfikacja danych w zewnętrznej bazie danych


Custom code pozwala również na weryfikację dostarczonych danych w zewnętrznej bazie (np. MySQL github: https://gist.github.com/jackcoldrick90/9d7301deb5c3ff42b24d40a3cda46686).

Przykładowo w momencie, gdy trafia do nas nowy kontakt, sprawdzamy, czy jego adres email widnieje jako email użytkownika w naszej aplikacji. Jeśli nie, to możemy mu założyć trailowe konto.

Modyfikacja danych


Dzięki akcji Format data jesteśmy w stanie wykonać szereg modyfikacji posiadanych danych (by potem zapisać je w tym samym lub oddzielnym property). Do pola daty możemy dodać lub odjąć jakiś okres czasu, do pola numerycznego wartość liczbową, możemy też dzielić, mnożyć, otrzymywać wartość bezwzględną czy zaokrąglać. W ten sposób nawet z mocno zanieczyszczonej bazy jesteśmy w stanie uzyskać lepsze dane, które z kolei pozwolą nam na bardziej zaawansowane filtrowanie oraz większą personalizację komunikacji.

 

Jakość leadów - adresy email


Integracja z zewnętrznym narzędziem takim jak Kickbox jest możliwa przy użyciu Custom code (github: https://gist.github.com/jackcoldrick90/cfdceb271cf14be70e441c6ee79849ef). Dzięki tej prostej integracji możemy weryfikować wszystkie przychodzące adresy email, aby od razu flagować te, które są fakeowe lub niedziałające. W ten sposób można wyłapać kontakty do usunięcia zanim zajmą miejsca na naszych listach mailingowych jako kontakty marketingowe.

 

avatar

Mariusz Gliński

CEO BusinessWeb/ RevPoint – Customer Success Manager

Nadaje kierunek rozwoju w BusinessWeb. W ramach realizacji projektów realizuje audyty wdrożeniowe w ramach swojej roli jako Customer Success Managera całego projektu, weryfikując czy realizowany projekt zapewnił klientowi pełną samodzielność działania na HubSpot, po jego zakończeniu.